about wels__fishing
head01 head02 head03
logo
catfish.ir wels catfish silurus glanis esbeleh Member of Fishbase.ir shilat fishery iran شیلات مهدی محجوب اسبله محمد مهدی محجوب زردست
  contact gallery references discussion results material aboutwels carfish about home  
welsback

سیستماتیک | پراکنش | مورفولوژی | تولید مثل | تغذیه | مهاجرت | طول، وزن، سن | تکثیر و پرورش | صید

 

صید تجاری:

صید صنعتی اسبله بویژه در کشورهای اروپا و از جمله روسیه از اهمیت زیادی برخورداراست. به طور مثال دررودخانه اورال که از مهمترین زیستگاههای اسبله است در سال 1978 به تنهایی 8.66 تن اسبله صید گردیده است(کازانچف، 1982). در ایران و بویژه مناطق ساحلی دریای خزر عمدتا از دو شیوه دام و پره برای صید ماهیان استفاده می  شود. درتورهای دام معمولا اسبله صید نمی شود، ولی در تورهای پره تقریبا همیشه اسبله وجود دارد. صید اسبله در تالاب انزلی، خروجیهای تالاب و رودخانه پسیخان در سال 1990 بالغ بر 2663 کیلوگرم بوده است. این مقدار صید که در فاصله 12 ژانویه تا 21 نوامبر بدست آمده3.6 درصد کل صید است(هولچیک و اولا، 1991).

در بخش آبکنار تالاب انزلی اسبله هم از لحاظ وزنی و هم از لحاظ تعداد دارای مقام اول بوده است(حسین پور و سایرین، 1369). آمارهای صید اسبله بصورت پره نشانگر این حقیقت است که صید این ماهی در آبهای گیلان بیشتر از مازندران است. میزان صید پره اسبله در گرگان و گمیشان صفر است. آمار در سال 77 نشانگر این است که 1.46 تن اسبله بصورت قاچاق صید گردیده است، ضمنا صید اسبله در تالار انزلی بیشتر از کل صید در دریای خزر می باشد(غنی نژاد و سایرین، 1377). آمارها نشان می دهد که در سال کاری 78-79 از ایستگاههای پره کشی بابلسر و نوشهر در مازندران اسبله صید نشده است، در حالیکه در همین سال میزان صید این ماهی در تالاب انزلی و بندر کیاشهر نسبت به سال قبل افزایش یافته، به نحوی که در تالاب انزلی این رقم از 1.93 تن به 2.5 تن و در بندر کیاشهر از 0.87 تن به 2.56 تن رسیده است.

صید ورزشی:

یکی از جذابترین انواع ماهیگیری، صید ورزشی اسبله می باشد. ماهی اسبله یک ماهی قدرتمند بوده و در مواجهه با قلاب ماهیگیری بسیار مقاومت می کند، به نحوی که بیرون کشیدن یک اسبله از آب، گاه پس از ساعتها تلاش با فرار اسبله و یا پاره کردن نخ توسط ماهی بی نتیجه می ماند. این ماهی بسیار باهوش است و صید آن با قلاب نیازمند تجربه و آمادگی بدنی ماهیگیر می باشد. خارج نمودن اسبلهها از لانه خود با یک طعمه جذاب و یاحتی در مواقع لزوم پیدا کردن لانه آن از هنرهای اسبله گیران است.

برای صید اسبله مناسبترین چوبها، انواع نیمه سریع با طول 12 فوت ووزن 1 تا 3 پوند می باشند و باید در برابر حرکات اسبله به خوبی مقاومت بنمایند. چرخهای مورد مصرف نیز دارای ظرفیت نگهداری 200 یارد نخ ماهیگیری 12 تا 15 پوندی هستند، چرا که اسبله نخ ماهیگیری را به همراه خود تا مسافتهای طولانی می کشد. قلابهایی که به سر نخ ماهیگیری بسته می شوند باید بسیار قوی، تیز و دارای دهانه گشاد باشند. قلابهای سایز 2،02 و 01 برای این کار مناسبند. بهتر است برای صید ورزشی اسبله از قلابهای پایه بلند استفاده گردد. بستن چند قلاب و نیز قلابهای چند شاخه به نخ ماهیگیری بویژه برای کسانی که با شیوه بگیر و رها کن(Catch & Release
) کار می کنند صحیح نیست، چرا که بدلیل نرم بودن داخل دهان این ماهی، ممکن است دهان دچار زخمهای مهلک شده و حتی به هم دوخته شود و اگرنخ پاره شود و ماهی فرار کند به احتمال قوی خواهد مرد. برای صید اسبله ریسه های تخصصی فراوانی وجود دارد که در آنها از طعمه های زنده و مرده استفاده می شود. برای طعمه های زنده بهترین ماهی، کاراس و کُلمه کوچک می باشد. برای ساخت طعمه های مرده از موارد گوناگونی استفاده می شود: از جمله قورباغه، احشاءجانوران بویژه مرغ، قطعات گندیده گوشت ماهی، بی مهرگان درشت، جوجه مرغ و مواردی دیگر که بسته به هر ناحیه کاربرد دارد(Black, 2001 ).

 

 


 

 

 

 

  • Copyright © 2009-2013 Catfish.ir, All rights reserved.
  • Designed and Developed by: M. Mahjoob